Attālinātais darbs: jauna nodarbinātības forma

Viena no mūsu laikmeta priekšrocībām ir attālinātais darbs, ko daudzās nozarēs uz palikšanu ieviesa COVID – 19 pandēmija. Pēc CSP datiem pagājušā gadā Latvijā vien attālināti strādāja 86,9 tūkstoši jeb 11,3% strādājošo. Visvairāk darbu attālināti veica 56% informācijas un komunikācijas nozares darbinieku, 52,7% finanšu un apdrošināšanas jomā strādājošo un 22,8% zinātnisko pakalpojumu un nekustamo īpašumu jomas darbinieku. Pasaulē kopumā attālinātais darbs ir kļuvis par nozīmīgu nodarbinātības tendenci, kas turpinās ietekmēt vietējo un globālo darba tirgu.

Notikusi adaptācija jaunam darba modelim

Ja pirms pandēmijas darbs no mājām bija maz izplatīts nodarbinātības veids, tad to pilnībā pārvērta šī globālā problēma. Izrādījās, ka ne mazāk efektīvi darbu var veikt no sava mājas biroja.
Pasaulē divus gadus pēc pandēmijas attālināti turpina strādāt 12,7% pilna laika darbinieku, bet 28,2% izmanto hibrīdmodeli – iespēja daļu laika strādāt attālināti un daļu birojā. Ne mazāk būtisks ir apstāklis, ka aptuveni 16% uzņēmumu jau darbojas attālināti, bez fiziska biroja. Tie ir tehnoloģiju uzņēmumi, kuri izsludina vakances uz attālināti veicamu darbu un potenciālos darbiniekus piesaista arī no citām valstīm.

Jomas, kurās visbiežāk ir attālinātā darba iespējas

Programmēšana un datorzinātnes ir vadošās nozares, kas ir visvairāk pielāgojušās attālinātam darbam, tai seko mārketings, grāmatvedība un finanses, projektu vadība, medicīna un veselība, cilvēkresursi un personāla atlase, kā arī klientu apkalpošana. Šo jomu darba sludinājumi nereti ir ar norādi, ka tiek piedāvāta attālināta darba iespēja.

Būt daļai no globālā darba tirgus

Visvairāk attālināti strādājošo ir vecumā no 24 līdz 35 gadiem, no kuriem 39% strādā attālināti uz pilnu slodzi un 25% – uz nepilnu slodzi. Šo iespēju visvairāk izmanto jauni cilvēki, apvienojot attālināto darbu ar iespēju apceļot pasauli. Lai strādātu ir vajadzīgs dators, interneta pieslēgums un darba devējs, kam vienīgi rūp, vai darbu paveiksiet laikā un kvalitatīvi.
Latvijas darba meklēšanas portālos ir arī iespējams atrast daudzveidīgas vakances ar iespēju strādāt no mājām vai strādāt attālināti. Tā ir arī iespēja iekļauties globālā darba tirgū un saņemt atbilstošu atalgojumu, ja jums ir atbilstoša kvalifikācija un pieprasītas prasmes.