Grūtniecība un vairogdziedzera veselības pārbaude: Kāpēc tas ir svarīgi?

Domājot par topošās māmiņas veselību un mazuļa attīstību, ārsti nereti starp veicamiem izmeklējumiem iekļauj arī vairogdziedzera veselības pārbaudi. Daudzās Eiropas valstīs šo izmeklējumu veic ikvienai sievietei, kas stājas grūtniecības uzskaitē, savukārt pie mums tas ir ļoti ieteicams, bet nav obligāts izmeklējums.

Kāpēc vairogdziedzera veselības pārbaude ir svarīga?

Visvienkāršākais veids kā pārbaudīt vairogdziedzera darbību ir konstatēt TSH (tireotropā hormona) līmeni asinīs.

Ja asinīs hormona ir par daudz, tas nozīmē, ka vairogdziedzeris darbojas par ātru – medicīnā to dēvē par tireotoksikozi. Laikus nenormalizējot grūtnieces vairogdziedzera darbību, mazulim ir risks piedzimt priekšlaicīgi vai ar attīstības traucējumiem, kas visbiežāk ir nepietiekams ķermeņa svars, var būt arī vāji attīstījušies kauli, sirds un citu orgānu darbības traucējumi.

Stāvokli, kad vairogdziedzera hormonu asinīs ir par maz, sauc par hipotireozi. Šajā gadījumā bērns no mātes savas attīstības pirmajos mēnešos nesaņem hormonus nervu sistēmas attīstībai. Tāpēc palēninātu vairogdziedzera darbību ir kritiski svarīgi konstatēt laikus, vislabāk pirms grūtniecības iestāšanās.

Vairogdziedzera stāvokli obligāti vajadzētu pārbaudīt riska grupas grūtniecēm. Tām, kurām ir bijušas kādas problēmas jau pirms grūtniecības, kurām ir ģimenes anamnēze, kādi simptomi vai autoimūnas slimības.

Diemžēl sievietēm lēna vairogdziedzera darbība sastopama desmit reižu biežāk nekā vīriešiem, tādēļ sava vairogdziedzera pārbaude būtu jāveic ne tikai grūtniecēm, bet ikvienai sievietei.

Kādos gadījumos veic vairogdziedzera ultrasonogrāfija?

Ja grūtniecības laikā tiek diagnosticēti vairogdziedzera mezgli, tad ir nepieciešama laboratorā izmeklēšana un vairogdziedzera USG (ultrasonogrāfija), lai izvērtētu tālāk nepieciešamus izmeklējumus un ārstēšanu atkarībā no hormonāla profila. Ultrasonogrāfija ir viena no nekaitīgākajām, vienkāršākajām neinvazīvajām, bet ļoti informatīvajām izmeklēšanas metodēm.
Tā kā USG izmeklējums vairogdziedzerim ar ultraskaņu ir nekaitīgs, to nozīmē arī grūtniecēm.

Ārstu praksē “Alpino Pērle” ārstu praksē strādā zinoši ginekologi, kuri veiks grūtniecības uzraudzību pacientēm ar dažādām veselības problēmām.

Pārbaudīt “Alpino Pērle” pakalpojumu pieejamību un pieteikties ir viegli! “Alpino Pērle” ārstu praksē ir iespējams pierakstīties pie ginekologa un veikt arī USG izmeklējumus, aizpildot pieteikuma formu “Alpino Pērle” mājas lapā www.alpinoperle.lv, zvanot uz tālruni: 22322242 vai izmantojot E-pieraksta sistēmu www.piearsta.lv.